Wykładowca Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, profesor nadzwyczajny. Autorka monografii, współredaktor monografii wieloautorskich, artykułów i recenzji naukowych, a także recenzji wydawniczych książek i artykułów, zleconych przez redakcje różnych czasopism naukowych. Uczestniczka około 40 konferencji naukowych.
Ambasadorowie akcji Lubię polski
Alina Naruszewicz-Duchlińska
Andrzej Marcinkiewicz
Absolwent filologii polskiej, a także bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Nauczyciel, menedżer kultury, od 2004 roku dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Jest m.in. inicjatorem powołania i członkiem Kapituły Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
Irena Telesz-Burczyk
Aktorka, od 1975 zawodowo związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, poprzednio współpracowała z Teatrem Rapsodycznym w Gdańsku oraz Teatrem Dramatycznym w Grudziądzu. Dwukrotna laureatka w plebiscycie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie “Teatralna Kreacja Roku”. Grała w adaptacjach dramatów Williama Szekspira, m.in. Lady Makbet oraz Hekate w “Makbecie”, Księżną Yorku w Ryszardzie III i Królową Gertrudę w “Hamlecie”.
Jarosław Tokarczyk
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Prezes Grupy WM, sp. z o. o., wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”, a także sieci gazet bezpłatnych, tygodników lokalnych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz serwisów internetowych.
Mariusz Sieniewicz
Prozaik, felietonista. Jego teksty zalicza się do tzw. Prozy Północy. Kilkakrotnie nominowany do Paszportu Polityki i do Nagrody Literackiej Nike. Jego najnowsza książka „Plankton” opowiada o świecie po wojnach religijnych. Od października 2017 roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Marta Andrzejczyk
Wokalistka i aktorka, absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz kierunku animacja społeczno-kulturalna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Aktorka Białego Teatru, którego jest współzałożycielką.
Renata Rozbicka
Pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Prodziekan Wydziału Humanistycznego. W kręgu jej zainteresowań badawczych jest analiza przekazu medialnego na podstawie prasy współczesnej oraz wcześniejszej.
Stefan Brzozowski
Animator przestrzeni kulturalnej, kompozytor. Zajmuje się przeważnie poezją śpiewaną i piosenką satyryczną. Od 1985 roku współtworzy grupę Czerwony Tulipan, wcześniej związany m.in. z zespołami Niebo, Ex, Kaczki z Nowej Paczki. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu w Opolu i na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.
Włodzimierz Kowalewski
Polski prozaik, krytyk literacki, nauczyciel. Autor m.in. zbiorów wierszy „Idę do Ciebie spod sklepionego łuku bramy” i „Epoka przyćmiona”, zbiorów opowiadań „Cztery opowiadania o śmierci”, „Powrót do Breitenheide”, „Światło i lęk. Opowiadania starej daty” oraz powieści „Bóg zapłacz!”, „Excentrycy” i „Ludzie moralni”. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Literacką im. Bogumiła Lindego oraz Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.
Zbigniew Chojnowski
Poeta, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych. Dorastał w Nowych Gutach na Mazurach. Jako poeta zadebiutował w 1993 roku tomikiem „Śniardwy”. W Instytucie Filologii Polskiej UWM w Olsztynie zajmuje się m.in. historią poezji polskiej XX i XXI wieku i literaturą Warmii i Mazur.
Zbigniew Marek Hass
Aktor, reżyser, doktor sztuki teatralnej. Autor kilkudziesięciu musicali, oper, operetek i sztuk teatralnych. Absolwent Studia Wokalno-Aktorskiego Teatru Muzycznego w Gdyni. Twórca i nauczyciel Studium Aktorskiego Teatru Jaracza w Olsztynie.